Trei medalii pentru România la World Challenge Cup

În calificări la World Challenge Cup, Ana Maria Bărbosu a concurat la toate cele 4 aparate, Andreea Preda, la sărituri și sol, Silviana Sfiringu, la paralele și la bârnă, Răzvan Marc, la cal, inele și bară fixă și Emilian Neagu, la sol, inele și paralele.

La sărituri, Ana Maria Bărbosu a avut a 13-a medie -12.533 (12.700 și 12.366), iar Andreea, a 15-a - 12.380 (12.833 și 11.933).
La paralele, Ana, campioană europeană de junioare în 2020, a prezentat cel mai dificil exercițiu. A ratat și a primit doar 10.200, în timp ce Silviana Sfiringu a fost notată cu 12.633, și s-a calificat în finală de pe locul al 5-lea.

Ana Maria Bărbosu face parte din proiectul "Țară, țară vrem campioane!", coordonat de Mariana Bitang și Octavian Bellu și finanțat de OMV Petrom.
În competiția masculină, Emilian Neagu a fost notat cu 10.750 la sol, iar Răzvan Marc cu 11.150 la cal, ambii fiind departe de locurile de finală.

În cea de-a doua zi de calificări la Osijek, Ana Maria a avut al doilea punctaj la bârnă (12.933), iar Silviana al 5-lea (12.266). Primul loc a fost ocupat de Ana Derek (Croația) cu 13.600.
Notată cu 13.366 (5.4 dificultate) pentru evoluția la sol, Ana s-a calificat în finală de pe primul loc, a doua fiind croata Derek. Andreea Preda a ratat și cu 11.300 a fost a 19-a.
În întrecerea masculină, la inele, Răzvan Marc s-a clasat pe locul 11 cu 13.200, iar Emilian Neagu pe 14 cu 13.050, în timp ce la bară, Răzvan Marc nu a mai reușit evoluția bună de la Cupa Mondială Challenge de la Varna și cu 12.000 puncte a ocupat locul 21.

În prima finală la care a concurat la o etapă de cupă mondială, Silviana Sfiringu a câștigat prima medalie! Ea s-a clasat pe locul al 3-lea în finala de la paralele cu 12.466 Victoria i-a revenit Zojei Szekely (Ungaria, 13.800), iar medalia de argint nemţoaicei Sarah Voss (12.800).

La 15 ani, Ana Maria Bărbosu a început cea de-a doua zi de finale cu emoții și cu o ratare la bârnă. Având cea mai mare dificultate (5.6) a reușit să câștige bronzul, cu 12.433, fiind devansată de două gimnaste cu experiență: campioana mondială, Pauline Schaeffer (Germania, 13.366) și de Ana Derek (Croația, 13.133). Silviana Sfiringu a fost a 5-a cu 11.800.
În finala de la sol, Ana a repetat evoluția bună din calificări, a fost notată cu 13.333, punctaj cu care a câștigat medalia de aur. Argint pentru Ana Derek (Croația 13.266), bronz pentru Uctas Sanli Goksu (Turcia, 12.800).

Doar două gimnaste, Ana Maria Bărbosu și Ana Derek au câștigat câte două medalii în Croația.

Ana Maria Bărbosu, Silviana Sfiringu și Andreea Preda se antrenează la lotul de la Deva cu Lucian Sandu, Gina Gogean, Ramona Micu și Florn Uzum, iar Răzvan Marc și Emilian Neagu la București cu Gerard Speerstra, Marius Berbecar și Remus Jivan.

Osijek a fost a doua dintre cele șase competiții organizate de Federația Internațională de Gimnastică, la finalul cărora se vor decide câștigătorii din seria 2022 FIG World Challenge Cup.
După concursul din Croația, etapele de Cupă Mondială Challenge continuă la Koper (Slovenia, 16-19 iunie), Paris (Franța, 24-25 septembrie), Szombathely (Ungaria, 30 septembrie-2 octombrie) și Mersin (Turcia, 7-9 octombrie).